Zkoušky těsnosti se provádí pomocí průsakové zkoušky a zkoušky vakuovou komůrkou
Průsaková zkouška se používá ke zjištění vad souvisejících s oběma povrchy současně, které vedou k úniku média. Využívá kapilárně aktivní detekční tekutiny. Tato, po nanesení na zkoušený povrch z jedné strany, pronikne do necelistvosti, a vzlíná vlivem působení kapilárních sil k protilehlému povrchu. Zde se indikace zviditelní stejně jako u běžné kapilární zkoušky pomocí vývojky.
Citlivost metody závisí, stejně jako u kapilárních zkoušek, na použitých detekčních tekutinách, teplotě zkoušeného povrchu, penetrační době, době vyvíjení. Výrazný vliv na zkoušku má příprava zkušebního povrchu.
Použití průsakové zkoušky:
Průsakovou zkoušku lze použít například tam, kde již byla detekována necelistvost vedoucí k průsaku jiným způsobem, avšak místo průsaku nelze lokalizovat. Typickým příkladem necelistvostí tohoto typu jsou deskové výměníky, u nichž je zjištěn průnik médií mezi komorami. Další možnosti použití jsou zjištění průsaků u beztlakých (otevřených) uskladňovacích nádob například v místech opravy zavařením, nebo u odlitků.
Zkouška vakuovou komůrkou se provádí zejména u svarů s možností přístupu pouze z jednoho povrchu. Princip zkoušky spočívá ve vizuální detekci úniku pomocí bublinek, které se tvoří v místě netěsnosti. Na zkoušený povrch se nanese pěnivý roztok a přiloží se speciální vakuová komůrka s průhledným víkem. Pomocí vývěvy se z komůrky vyčerpá vzduch. Pokud je v oblasti, překryté komůrkou netěsnost, vytvoří se pěna, která je pozorovatelná přes průhledné víko.
Průsakovou zkoušku pro ověření těsnosti nelze použít u oboustranných svarů s konstrukčním neprůvarem u uskladňovacích nádrží. Zde je nutno použít zkoušku vakuovou komůrkou.
Pro detekci netěsností používá firma TECHNOTEST s.r.o. i další zkušební metody – viz Těsnost nádrží dle Vodního zákona